Uncategorized

Make it @ Home: Honey Lavender Lip Balm

Winter sucks.

With winter comes dry heat air, cold, and with that, more time and money spent on winter personal products. Especially if you’re like me and have a hard enough time staying hydrated as it is.

.

My skin wants to crumble and fly away with the wind once December hits, but nothing is effected more than my lips. Those pesky things. In order to keep lips happy you need some form of lip balm.

Let’s pause for a moment and think about your conventional lip balm in that sleek little tube. If price is your decision maker, you’re lathering your lips with a product made primarily from petroleum. Petroleum is not only an unsustainable product, its horrible for you to be lathering it on your skin.

If your goal is healthy lip skin without the yuck, well, EWG.org has a list of the best and worst balms. I don’t know about you, but I can not afford to spend $2.99 every week on a tube of amazing lip balm and to actively choose between potential cancer and money, is no way to live.

Luckily for the scatter brain blessed such as myself, there is a solution. The solution is to make your own! If you want something done right you have to do it yourself!

The best part about making them myself is getting rid of the worry of what is in it, or how many I lose. I’ll just grab another out of the fridge.^^

Tip: Keeping them in the fridge helps them last longer. I would recommend letting the tin thaw a little before use as the cold beeswax will cause it to be pretty hard to use.

Let’s break it down:

  1. Beeswax pellets: $10.89 per lb. 0.03lbs = 2 tbsp = $0.33
  1. Shea butter: $5.69 per 7oz = 0.48oz = $0.39
  1. Coconut oil: $21.75 for 54 oz = 0.39 / oz = 0.95oz = $0.37
  1. Sweet almond oil: $13.95 / 16 oz. 0.03
  1. Lavender oil: $10ish when purchased through young living starter kit 15 drops $1.60
  1. Frankincense Oil: $10ish when blah blah Young Living 5 drops = 0.55
  1. Raw honey: $15.95 for 3.0lbs 0.01lb = $0.05

$3.32 for roughly 16 oz of lip balm.

That’s $0.41 per tin.

HoneyLavenderImage

One recipe made roughly (8) 2oz tins of lip balm. Lip balm without petroleum products and without breaking the bank at all. I can lose $0.41 a week.

To learn more about how essential oils can change your life, and those of the lives around you, feel free to connect with me.

Let me teach you all I’ve learned so we may go on this wellness journey together. 💜

Disclaimer: I do not have a medical background and do not diagnose, treat, or cure any diseases, neither does Young Living. Please consult with your physician before beginning any new diet or wellness regiments. I’m just a mama sharing what I’ve learned in my own oily journey. 💙

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s